گمانه‌زنی‌ها درباره گزینه‌های جانشینی هاشمی رفسنجانی ادامه دارد؛
مردمصلحت بعدی کیست؟
هاشمی رفسنجانی در تمام عمر مبارزاتی خود هیچ‌گاه به‌طور رسمی و علنی نه «اصولگرا» بود و نه «اصلاح‌طلب». اما هیچ‌گاه نیز پیوندهای خود را با هیچ‌کدام از این دو جریان سیاسی قطع نکرد. همواره تلاش می‌کرد تا شخصیتی «فراجناحی» باشد؛ اما درعین‌حال در مقاطع مختلفی از زمان، به‌تناسب شرایط، برخی شخصیت‌های اصولگرا یا اصلاح‌طلب سعی در اعلام برائت از او داشتند؛ کما اینکه در دوران‌هایی هم همان چهره‌ها یا جریانات منتسب به آن‌ها، تلاش می‌کردند تا به هاشمی نزدیک شوند. هاشمی تا زمان رحلت، در مجمع تشخیص مصلحت نظام ماند که به‌مثابه حلقه اتصال سران است. حمایت او از وزیر ارشاد خود برای رسیدن به مسند ریاست دولت اصلاحات و سپس حسن روحانی وزنه مدیریتی کشور را به تعادل و مشارکت حداکثری رساند.

پس از مرگ آیت‌الله اما این سؤال مطرح می‌شود که جای خالی او را چه کسی پرخواهدکرد؟ آنچه روی کاغذ نوشته‌شده و در ظاهر به نظر می‌رسد، این است که در حال حاضر، زیرمجموعه اصلاحات و اعتدال با رحلت هاشمی رفسنجانی دچار عارضه سنگین از دست دادن تکیه‌گاه فکری و روشی شده است؛ اما در مقابل، عده‌ای هستند که می‌گویند هاشمی به دلیل همان فراجناحی عمل کردن، شرایطی را به وجود آورد که هیچ گروهی وابستگی سیاسی شدیدی به او نداشته باشد.
در روزهای پس از رحلت ناگهانی یاردیرین امام و رهبری، رسانه‌های داخلی و خارجی بلافاصله به مطرح کردن این گمانه پرداختند که چه کسی جانشین هاشمی رفسنجانی خواهد شد؟ چه کسی آن‌قدر «وزن» و «اعتبار» دارد که بتواند جای او را پر کند و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان بتوانند روی این گزینه سرمایه‌گذاری کرده و احیاناً او را به نفع جریان خود مصادره کنند؟ برخی گزینه‌ها مطرح‌شده است. یکی از «حسن روحانی» نام می‌برد که در عرصه سیاست، او و خط فکری و مشی سیاسی‌اش را شبیه‌ترین به هاشمی می‌دانند. دیگری هم از «سید حسن خمینی» حرف می‌زند، یادگار امام راحل که سی و چند سال همسایه دیواربه‌دیوار آیت‌الله بوده و به نقل از خودش: با بچه‌های هاشمی بزرگ شده است. کسی که آیت‌الله علاقه وافری به او داشت و در روزگاری که شعار «سیدحسن مصطفوی» در حرم امام و در جریان سخنرانی نوه امام داده می‌شد یا در روزگاری که بیت امام شدیدترین نقدها را تحمل می‌کرد، این هاشمی رفسنجانی بود که به حمایت تمام‌قد از یادگار بنیان‌گذار جمهوری اسلامی پرداخت و اعتبارش را برای او خرج کرد و به سیدحسن لقب «علامه» داد. در کنار «روحانی» و «سیدحسن خمینی» یک نام دیگر هم برای جانشینی هاشمی رفسنجانی مطرح‌شده است: «شیخ ناطق نوری» که اعتقاد دارد هاشمی تا زنده بود قدر او را ندانستیم و حالا همه به یاد خوبی‌هایش افتاده‌اند!
  علی مطهری در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی، او را «پدر معنوی گروه‌های اعتدالی» خواند و گفت: جای خالی آیت‌الله هاشمی هیچ‌گاه پر نخواهد شد. مطهری تأکید کرد که جای هاشمی پرنمی شود؛ اما این را هم گفت: «اگر بخواهیم شخصیت معتدلی را معرفی کنیم که بتواند نقش آیت‌الله هاشمی را برای گروه‌های اعتدالی و اصلاح‌طلب ایفا کند آقای علی‌اکبر ناطق نوری است. ایشان تا حد زیادی می‌تواند نقش آیت‌الله هاشمی را برای گروه‌های اعتدالی ایفا کند.» این در حالی است که پیش‌تر برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب، حسن روحانی را گزینه مناسب برای جایگزینی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانسته و نوشته بودند: «مروری بر شخصیت‌های نزدیک به مرحوم آیت‌الله هاشمی، جای تردید باقی نمی‌گذارد که شبیه‌ترین شخص به او ازلحاظ طرز تفکر و رویکردهای سیاسی و مدیریتی، کسی نیست جز «حسن روحانی»، هم او که یار سالیان دراز هاشمی بود و زمانی که شورای نگهبان آیت‌الله را از حضور در عرصه انتخابات محروم کرد، هاشمی در معرفی روحانی به‌جای خود لحظه‌ای تردید نکرد و تمام‌قد پشت او ایستاد و این حمایت را تا آخرین روز حیاتش ادامه داد.»
اسفند ۱۳۹۰ بود که رهبری معظم در حکمی، ضمن تعیین ترکیب اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای پنج سال، هاشمی رفسنجانی را بار دیگر به‌عنوان رئیس این نهاد مهم معرفی کرد. حالا مهم‌ترین دغدغه این است که در مجمع تشخیص چه کسی جای او را می‌گیرد؟ همان‌طور که اشاره شد؛ اولین گزینه «حسن روحانی» است. تاکنون دو رئیس‌جمهور بر صدر این نهاد تکیه زده‌اند: در دور نخست (از بهمن ۱۳۶۶ تا خرداد ۱۳۶۸) حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و پس از ایشان، مرحوم هاشمی رفسنجانی. هردوی ایشان، هم‌زمان با ریاست جمهوری، ریاست مجمع را نیز بر عهده داشتند. رفسنجانی البته پس از پایان دومین دوره ریاست‌جمهوری‌اش، ریاست مجمع را تا هنگام رحلت عهده‌دار بود. از این زاویه، رئیس مجمع شدن رئیس‌جمهور، نه‌تنها غیرمترقبه نیست بلکه دارای سابقه نیز است.به‌جز روحانی، سیدحسن و ناطق؛ محمود هاشمی شاهرودی، رئیس سابق قوه قضائیه و عضو کنونی مجلس خبرگان رهبری و علی‌اکبر ولایتی، وزیر خارجه اسبق و مشاور بین‌الملل رهبری، دو گزینه محتمل دیگر برای نشستن بر صدر مجمع تشخیص مصلحت نظام محسوب می‌شوند که نام آن‌ها در گمانه‌زنی‌های اخیر به گوش رسیده است.
و البته آیات عظام «محمدیزدی»، «جنتی» و «آملی لاریجانی» و «حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی» را هم به این لیست اضافه کنید. آیت‌الله یزدی کسی که از مخالفان صریح آیت‌الله به شمار می‌رفت، دبیر ۸۵ ساله جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  است که از ورود به مجلس خبرگان بازمانده. جنتی ۹۰ ساله دبیری شورای نگهبان و ریاست مجلس خبرگان رهبری را نیز بر عهده دارد.
 آملی لاریجانی ریاست دستگاه قضا و رئیسی دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت و تولیت آستان قدس را برعهده دارد.فهرست کاندیداها تنها به این اسامی منحصر نمی‌شود. علی لاریجانی، محسن رضایی، حداد عادل و حتی سعید جلیلی هم در صف گزینه‌های کم شانس‌تر اما قابل‌اعتنا قرار دارند.مرحوم هاشمی 27 سال ریاست این نهاد مهم را بر عهده داشت. حالا هاشمی نیست و اینکه چه کسی جایگزین او می‌شود، قطعاً از زوایای مختلف مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. از همین رو حتی رسانه‌های خارجی نیز به آن پرداخته‌اند و هرروز گزینه‌ای تازه مطرح می‌کنند.
 دراین‌بین شاید جالب باشد که بی‌بی‌سی با استفاده از تصاویر رئیس دولت اصلاحات در کنار هاشمی، برای جانشین کردن وی به‌عنوان پدر معنوی اصلاح‌طلبان تلاش خود را کرده است؛ چون می‌داند رئیس‌جمهور اسبق ایران، هیچ شانسی برای نشستن بر مسند رئیس مجمع تشخیص مصلحت ندارد؛ اما شاید بتواند در فقدان هاشمی به‌عنوان پدر معنوی اصلاح‌طلبان ایفای نقش کند؛ نقشی پررنگ‌تر از قبل.