استعاره سخاوت

رحلت ناگهانی آیت‌الله هاشمی و غم و اندوه ناشی از فقدان یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین شخصیت‌های انقلاب اسلامی ایران باعث شده که همه فضای کشور در التهاب این رخداد قرار بگیرند. دیروز نیز روزنامه‌ها به تبعیت از روزهای گذشته حضور میلیونی مردم در تشییع یار دیرین امام و رهبر انقلاب را به زیبایی به تصویر کشیدند.
روزنامه جوان در گزارشی با عنوان «آرام در جوار امام» با اشاره به خداحافظی باشکوه مردم تهران با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نوشت: «مردم ایران روز گذشته با هاشمی رفسنجانی وداع کردند؛ وداعی که نشانه‌های قدرشناسی ملت از آیت‌الله را با خود به‌همراه داشت. قدرشناسی‌هایی از سال‌های دور مبارزات علیه رژیم پهلوی و تاب شکنجه‌های وحشیانه ساواک و فرار و زندان تا سال‌های دهه 60 و ریاست مجلس و فرماندهی دفاع مقدس و خطبه‌های آتشین هاشمی در نماز جمعه و... تا ریاست‌جمهوری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و... مردم از اقشار مختلف آمدند و پشت سر رهبرشان نماز بدرقه هاشمی به جهان ابدی را خواندند، برایش طلب رحمت و مغفرت کردند و جسم او را در جوار امام امت به خاک سپردند.»
غلامحسین کرباسچی در یادداشتی در روزنامه اعتماد با عنوان «هیهاتان یاتی الزمان به مثله» نوشت: «این عبارت از قدما در فرهنگ ایرانی همچنان به یادگار مانده است که انسان همان‌طوری می‌میرد که زندگی می‌کند. زندگی آیت‌الله هاشمی برای مردم بود. ایشان دلسوز مردم بود و راهش را از شاهراه مطالبات و خواسته‌های مردم انتخاب می‌کرد و به همین خاطر بود که بارها خود را در معرض رأی مردم قرار داد. ایشان همیشه می‌گفت که اگر وحدت نظر و اجماعی برای حضور و شرکتش در انتخابات باشد، به صحنه می‌آید.» احمد مسجدجامعی نیز در یادداشتی در روزنامه ایران با عنوان «دختر گل‌فروش به چه کسی اعتماد کرد؟» نوشت: «چند روز پیش جلد نشریه‌ای را نشانم دادند که با تیتر «شاه و گدا» و با تمهیدات تصویری، کوشیده بود به شایعه همیشگی رفتار شاه‌وار و بی‌اعتنایی هاشمی به حال‌وروز مردم بینوا، دامن بزند؛ نشریه‌ای که با بودجه عمومی نه‌چندان با حساب‌وکتاب منتشر می‌شود. آن زمان به خودم گفتم، برایشان چه اهمیتی دارد لابد مهم نیست، پول بیت‌المال را حیف‌ومیل می‌کنند! حالا فکر می‌کنم بازیگران این نمایش در پاسخ به مردم چه دارند که بگویند.» سعدالله زارعی در یادداشتی در روزنامه کیهان با عنوان «تشییع هاشمی، استعاره سخاوت» نوشت: «رحلت ناگهانی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای رهبر و ملت ایران سخت بود و می‌توان گفت در دو دهه گذشته مرگ هیچ شخصیتی به اندازه مرگ او برای کشور شوک‌آور نبود. پیام بسیار بلند و پرنکته رهبر معظم انقلاب اسلامی و مقایسه آن با پیام‌های دیگر هم عظمت این تفاوت را به‌خوبی نشان می‌دهد.» عبدالله ناصری در یادداشتی در روزنامه شهروند با عنوان «آشتی ملی پیام مراسم تشییع پیکر هاشمی» نوشت: «موضوع جایگزینی آیت‌الله هاشمی از دو منظر قابل‌بحث است: اول، جایگزینی صوری و فیزیکی است و دیگری، جایگزینی معنوی. به‌لحاظ نخست، درباره مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان مهم‌ترین پست آیت‌الله هاشمی در دوران اخیر، ازآنجاکه بنا بر قانون انتصاب جایگزین توسط رهبری جمهوری اسلامی انجام می‌شود، باید منتظر بمانیم.»