ولایتی در نشست خبری:
اظهارات حریری القای سعودی‌هاست

علی‌اکبر ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در نشست خبری پیرامون اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت و مسئله تکفیری‌ها در سالن رضوان صداوسیما اظهار داشت: درگذشت عده‌ای از هم‌وطنان عزیزم در زلزله کرمانشاه را تسلیت گفته و برای آنان علودرجات از خداوند متعال درخواست و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت داریم.
وی افزود: اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت و مسئله تکفیری‌ها یکم و دوم آذرماه در تهران برگزار می‌شود.
ولایتی تصریح کرد: خوشبختانه جمهور علمی مسلمین چه اهل سنت و شیعه بر محبت اهل‌بیت اعتقاد راسخ دارند و این دو (قرآن و اهل‌بیت) ریسمان وحدت بین مسلمین و موردتائید همه علماست. دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: امروز به‌واسطه دخالت دشمنان اسلام آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و عوامل آنان در منطقه بر ایجاد تفرقه در اسلام اشتراک نظر دارند و همه مسائل امروز در منطقه به این دلیل است.وی ادامه داد: این جنگ‌های امروز در منطقه بی‌فایده و پرضرر و به‌صرف یک گمان القایی و سوءنظر ایجاد می‌شود. ولایتی خاطرنشان کرد: در اجلاس بیش از 500 نفر از علمای سنی و شیعه از 94 کشور دعوت شدند و 250 علمای شیعه و سنی داخل کشور دعوت خواهند شد که این اجلاس در نوع خود به این شکل گسترده در ایران بی‌نظیر است. دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: مقابله با تکفیری‌ها یکی از موضوعات این نشست است و در این اجلاس کمیته‌های مختلف تشکیل و تحولات منطقه بررسی خواهد شد.
وی با اشاره به کتاب خاطرات کلینتون، وزیر اسبق خارجه آمریکا که ما داعش را به‌وجود آوردیم، گفت: آنان به‌دنبال ایجاد یک چهره خشن از اسلام هستند. ولایتی در پاسخ به اتهام‌های سعد حریری گفت: ایشان نکته‌ای را گفتند که از القائات سعودی‌ها بوده است. آقای حریری گفتند که در ملاقاتی که با بنده داشتند، گفته‌اند در امور داخلی لبنان دخالت نکنید؛ درحالی‌که اصلاً چنین حرفی نزد و اصلاً مذاکرات ما تند و خشن و تهدید نبود. معلوم شد این القای سعودی‌هاست و حاضر نیستند لبنان را در آرامش و دوستی دو ملت ایران و لبنان را ببینند. وی افزود: ما آقای حریری را تهدید نکردیم و درباره مسائل جاری منطقه بحث کردیم. ایشان می‌خواست به‌نوعی وساطت کند بین ایران و عربستان سعودی و ما تأکید کردیم که مشکلی با عربستان سعودی نداریم؛ اما اینکه سعودی‌ها بیش از دو سال مردم یمن را بمباران می‌کنند و این کشور را محاصره کردند و 700 هزار نفر دچار وبا شدند این دیگر ربطی به سیاست ندارد و به‌خاطر مسائل انسانی هم که شده با یمنی‌ها مذاکره کنند.مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در همین زمینه ادامه داد: آقای حریری گفتند که ولایتی من را تهدید نکرد. بله؛ دلیلی نداشت که ایشان را تهدید کنم. ما از اتحاد 14 و 8 مارس استقبال می‌کنیم که بعد از مدت‌ها به توافق رسیدند و دولت تشکیل دادند و به‌اتفاق هم توانستند لبنان را جزو کشورهای امن قرار دهند و این به‌دلیل درک و شعور مردم و مقاومت اسلامی است. اگر مقاومت اسلامی نبود رژیم صهیونیستی چه بلاهایی که صورت می‌داد. امیدواریم آقای حریری به سرکار خود برگردد. ولایتی در پاسخ به این پرسش که آیا در اجلاس محبان اهل‌بیت از شخصیت‌های دولتی دیگر کشورها هم دعوت شده است، گفت: خیر؛ اجلاس یک اجلاس فصلی بین فرهیختگان است و NGOهای بین‌الملل اسلامی حضور دارند. وی اظهار امیدواری کرد: انشاءاله با مشورت بین علما و اندیشمندان اسلامی فقط توصیه نباشد و در عمل مسلمان‌ها از تفرقه پرهیز کنند. ولایتی تأکید کرد: رابطه بین ما، سوریه، ترکیه و عراق رابطه بین همسایگان‌مان است؛ اما آمریکایی‌ها فعلاً در منطقه حضور دارند. مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها بی‌جهت و بی‌خود کردند که در رقه پایگاه نظامی زدند، تصریح کرد: ترامپ که عقل حسابی ندارد؛ اما آنانی که عقل درست‌حسابی دارند بدانند که در آینده نه‌چندان دور مردم، آمریکا را از منطقه بیرون می‌کنند. ولایتی با بیان اینکه آمریکایی‌ها پشت کودتای ترکیه بودند و ما از اردوغان و دولت قانونی وی حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: عربستان سعودی چه‌کاره است از طرف جهان عرب حرف می‌زند. حکومتی است که به‌زور به مردم تحمیل‌شده، اما به‌هیچ‌وجه نیابتی از سوی 22 کشور ندارد که خود را وکیل آنان بداند؛ این چه وکیلی است که قریب به سه سال است بر سر یمنی‌ها هزاران تن بمب ریخته است. وی همچنین در پاسخ به پرسشی پیرامون نقش ایران در عراق گفت: حضور ایران در عراق و سوریه به‌دلیل دعوت قانونی روسای‌جمهور این کشورهاست.