نویسنده: ز – وفایی سطح مقاله: مقدماتی دفعات بازدید: 5561 تاریخ ارسال: ۱۸/۱۲/۱۳۸۸ طبقه:  علمی
دادن امتیاز به این مقاله:

نخ کات گوت، نویدی دیگر برای افراد چاق


برگشت ارسال مقاله صفحه اصلی

پزشک نسل فردا

گفتگوی اختصاصی با دکتر اعتمادی، متخصص طب سوزنی

 با مروری بر مباحثی که قبلاً راجع به طب سوزنی عنوان شد در می‌یابیم که به کارگیری این طب سنتی در درمان بسیاری از بیماریها از جمله چاقی بسیار موثر و بدون عارضه است.

حال در ادامه موضوع جالب توجهی را برایتان به رشته تحریر در می‌آوریم و آن کاهش وزن به میزان 6 کیلوگرم در یک جلسه است. به همین منظور با طوماری از سوالات متعدد که البته در اینجا چکیده‌ای از آن را ارائه می‌دهیم به سراغ پایه‌گذار این روش درمانی با طب سوزنی در اصفهان رفتیم که باز هم باید گفت؛ روش لاغری در یک جلسه با کاشت نخ کات گوت یا cat gut embedding چندین سال است که در کشور چین کاربرد دارد و حدوداً 2 سال می‌باشد که در ایران و همزمان در اصفهان توسط دکتر علی اعتمادی، متخصص طب سوزنی فارغ التحصیل از دانشگاه CBIATC پکن چین انجام می‌شود.

وی در مقدمه ضمن تشکر از مجموعه نسل فردا در توضیح این روش درمانی می‌گوید:

در روش لاغری در یک جلسه که به نام کاشت نخ کات گوت یا cat gut embedding معروف است در نقاط طب سوزنی بر روی شکم نخهای مخصوصی کاشته می‌شود که جذب این نخ‌ها یک ماه به طول می‌انجامد و این مدت مانند زمانی است که فرد هر روز مشغول انجام طب سوزنی بر روی خود می‌باشد. همچنین در این روش علاوه بر تاثیرات قبلی طب سوزنی فرد وزن خود را بیشتر از ناحیه شکم کاهش می‌دهد و سایز بیشتری کم می‌کند ضمن اینکه مراجعه بیمار به پزشک هر یک ماه یک بار خواهد بود و از نظر هزینه درمان و وقت نسبت به جلسه سوزنی متداول بسیار مقرون به صرفه است.

دکتر اعتمادی ادامه می‌دهد: افراد معمولاً برای تحقق دو هدف اقدام به کاهش وزن می‌کنند؛ ابتدا حفظ ظاهر بهتر، سپس حس سلامتی بهتر، اما در کاهش وزن لزوماً به این دو هدف نمی‌رسند؛ زیرا اگر به طور ناگهانی وزن خود را کم کنند دچار اختلالاتی چون: ایجاد افسردگی، احساس خستگی، ایجاد خطوط دایمی روی پوست، پوست خشک و چروکیده، اختلال در سیکل ماهانه خانمها، کم خونی و عدم بارداری و عدم تعادل مایعات در بدن می‌شوند؛ لذا برای جلوگیری از سیکل yo yo (کاهش و افزایش وزن) می‌بایست بیشتر به مقدار چربی کم شده دقت شود نه به مقدار وزن کم شده، بر همین اساس نکات طراحی شده شامل: کاهش بافت چربی، افزایش بافت عضلانی، افزایش سلامتی فرد، بهبودی تناسب اندام در ظاهر شخص و Fitness در روش کاشت نخ کات گوت برای بیمار محقق می‌گردد.

می‌پرسیم آیا این نوع درمان (طب سوزنی) عوارض خاصی مانند درد یا عفونت دارد؟

وی پاسخ می‌دهد: طب سوزنی کلاً روش بدون عارضه یا کم عارضه است و از آنجا که در این تکنیک یک جلسه‌ای بر روی سطح شکم کار می‌شود، دردی احساس نمی‌گردد بلکه نقاط حس می‌شوند؛ همچنین به دلیل استریل موجود، عفونتی هم به وجود نیامده و تنها در 24 ساعت اول درمان به بیمار توصیه می‌شود استحمام نکند.

و پرسش دیگر اینکه در طی سوزنی رایج توصیه موکد پزشک در ابتدا رعایت رژیم غذایی است که این مساله برای اکثر بیماران ناراحت کننده می‌باشد آیا در این روش باز هم رعایت رژیم غذایی سخت مورد توجه است؟

خیر، به دلیل کوچک شدن معده، بیمار پس از تناول مقدارکمی غذا، احساس سیری زودرس پیدا کرده و میل به خوردن نخواهد داشت، البته رعایت توصیه‌های غذایی ضروری آن هم برای حفظ سلامتی و جلوگیری از ریزش مو و چروک پوست که در همه افراد مشترک می‌باشد، الزامی است.

تاثیر کاشت نخ cat gut تا چه مدتی است؟

همانگونه که قبلاً اشاره شد جذب این نخ‌های مخصوص یک ماه به طول می‌انجامد. در این مدت فرد بین 3 تا 6 کیلوگرم وزن کم می‌کند؛ همچنین مراجعه به پزشک هر یک ماه یک بار است؛ البته تا زمانی که شخص به وزن مطلوب خود برسد.

آخرین پرسش این که ورزش در این تکنیک چه نقشی دارد؟ آیا انجام حرکات ورزشی الزامی است؟

بله، انسان برای رسیدن به سطح بالای سلامتی به تحرک و فعالیت بدنی نیاز دارد که این روش درمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به اینکه تحریک نقاط سوزنی ملاک است بایستی روزانه نیم ساعت ورزش دلخواه به اضافه چند حرکت موضعی انجام شود.

لازم به ذکر است؛ در لاغری موضعی محض (روش مذکور) برای نقاط خاص مانند: بازوها، کمر یا ران از این روش به تنهایی نمی‌توان استفاده کرد و باید طب سوزنی رایج همراه با آن گنجانده شود.

 نسخه قابل چاپ

ارسال به میل دوستان

امتیاز این مقاله:  3.3    از 866رای

           :powered by
designed by setiran (danial net)
برگشت