نویسنده: رستمیان سطح مقاله: مقدماتی دفعات بازدید: 13011 تاریخ ارسال: ۳۰/۰۹/۱۳۸۸ طبقه:  علمی
دادن امتیاز به این مقاله:

حساسیت‌های چشمی


برگشت ارسال مقاله صفحه اصلی

 اگر چه دنیای آلرژی‌ها از سال 1902 یعنی بیش از 90 سال پیش توسط دانشمندان کشف شد، ولی حساسیت‌های چشمی فقط در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است. لایه‌های چشم از بیرون به درون عبارتند از: پلکها، ملتحمه‌ و قرنیه، صلبیه یا سفیدی و عنبیه، عدسی و شبکیه، مخاط خارجی چشم که در زیر پلک‌ها و بر روی سفیدی چشم قرار دارند از ملتحمه و قرنیه تشکیل شده‌اند و قرنیه که در ادامه ملتحمه است بر روی عنبیه و مردمک قرار دارد و هر گونه آسیب به آن موجب تاری دید و کاهش بینایی می‌شود. ملتحمه هم به طور شایع در عفونت‌ها و حساسیت‌های چشمی دچار قرمزی، پر خونی، سوزش و خارش می‌گردد اما تاری دید ایجاد نمی‌کند.

حساسیت‌های پلک چشم:

پلک‌ها به خاطر دارا بودن سنج بسیار نرم و پر خون، در حساسیت‌های چشمی، دچار تورم، قرمزی و خارش نسبتاً شدید می‌شوند. از جمله مواد حساسیت زا می‌توان به مواد آرایشی نظیر : سرمه، ریمل و سایه، گزش حشرات، مواد غذایی داروهای موضعی مثل قطره جنتامایسین یا قطره بتامتازون و ... اشاره کرد. کهیر صورت نیز می‌تواند منجر به حساسیت شود. از علایم شایع می‌توان به تورم پلک و دور چشم، خارش و قرمزی پلک و حتی خود چشم اشاره نمود. این حساسیت معمولاً به صورت حاد عارض می‌شود و خطری ندارد، ولی نباید ادامه پیدا کند چون می‌تواند به پلک آسیب برساند. برای درمان این آلرژی باید مواد آرایشی را از چشم و اطراف آن پاک نمود و ازمواد حساسیت زا پرهیز کرد. در ضمن کمپرس سرد بر روی چشم نیز در اکثر مواقع کارساز واقع می‌شود.

حساسیت مزمن لبه پلک‌ها:

اگر صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوید پلک‌هایان در اثر ترشحات لبه پلک‌ها به هم چسبیده‌اند و به سختی باز می‌شوند و همراه با سوزش و خارش هستند به احتمال زیاد دچار حساسیت مزمن لبه پلک‌ها شده‌اید؛ البته این عارضه معمولاً با اشکریزش و قرمزی چشم نیز همراه است و در لبه پلک این افراد پوسته‌های ریزی شبیه به شوره در پای مژه‌ها وجود دارد. اکثر این بیماران فقط در صلاحدید پزشک متخصص از قطره فنیل افرین یا نفازولین و یا بتامتازون استفاده می‌کنند. اکثر کسانی که دچار کاهش اشک و خشکی چشم هستند از عصر به بعد دچار قرمزی چشم می‌شوند در حالی که در افراد مبتلا به حساسیت و آلرژی، حداکثر ناراحتی چشم در صبح و طی روز است و اکثر این افراد سابقه شوره سر دارند. این بیماری معمولاً بی خطر است، ولی اگر ادامه یابد منجر به آسیب قرنیه می‌شود و تاری دید یا افت قدرت بینایی را به همراه دارد. درمان این حساسیت مستلزم همکاری مستمر پزشک و بیمار است. اگر بیمار 3 بار در روز پلک‌ها را با شامپوی بچه شستشو دهد بعد از چند روز علایم، کاملاً فروکش می‌کند و پس از چند هفته کاملاً بهبود می‌یابد. البته ممکن است در روزهای اول قرمزی چشم بیشتر شود ولی به مرور زمان بهتر می‌شود.

قطره بتامتازون و پماد هیدروکورتیزون هم در روزهای اول اثرات چشمگیری دارد ولی باید دانست که مصرف طولانی مدت از این داروها چشم را به سمت آب مروارید و گلوکوم و عفونت چشم هدایت می‌کند.

قرمزی چشم در آلرژی بینی:

برخی افراد به مواد حساسیت زای موجود در هوا به ویژه گرده گیاهان حساسیت دارند و معمولاً در فصول خاصی از سال به ویژه بهار و تابستان دچار آبریزش، گرفتگی بینی، خارش و عطسه می‌شوند. در این افراد معمولاً قرمزی، خارش و اشکریزش چشم نیز ایجاد می‌شود. در پاره‌ای موارد ممکن است علایم چشمی شدیدتر از علایم بینی باشد و از آنجا که پرهیز از نشانه‌های حساسیت‌ زا معمولاً میسر نیست برای درمان این عارضه چشمی از قطره فنیل افرین یا قطره نفازولین استفاده می‌شود.

ورم ملتحمه در مبتلایان به حساسیت تماسی پوست:

برخی از افراد مبتلا به حساسیت تماسی پوست دچار علایم حساسیت تماسی در پلک نیز می‌شوند که موجب زمخت و قرمز شدن پلک و چشم می‌شود. در موارد شدید ممکن است قرنیه نیز زخمی شود و منجر به تاری و کاهش قدرت بینایی گردد که این علت می‌تواند آب مروارید را نیز به همراه داشته باشد. برای درمان از پماد هیدروکورتیزون یا قطره بتامتازون استفاده می‌شود که در موارد شدید پزشک دستور آمپول پودنیزولون را نیز صادر می‌کند.

بهاره: رایج‌ترین ورم ملتحمه حساسیتی بهاره است که مردم کمابیش با آن آشنایی دارند. بهاره عمدتاً در اطفال و نوجوانان دیده می‌شود و در فصول گرم سال و مناطق گرمسیری رایج‌تر است. حداکثر سن شیوع این بیماری در سنین 2 تا 25 سالگی بوده و درمردان 3 برابر زنان شایع است؛ در ضمن بیش از نیمی از بیماران سابقه سایر حساسیت‌ها نظیر : حساسیت بینی، آسم یا اگزما را دارند. این بیماران معمولاً در فصل بهار دچار قرمزی، خارش و تورم هر دو چشم می شوند و گاهی خارش آن قدر زیاد است که بیمار را به تنگ می‌آورد. برای درمان باید هر یک یا دو ساعت یک قطر و گزامتازون یا بتامتازون در چشم ریخت و بعد از چند روز که نشانه‌ها کنترل شد، باید فاصله مصرف دارو را بیشتر کرد

حساسیت به لنزهای تماسی:عده قلیلی از افرادی که لنز تماسی در چشم خود می‌گذارند دچار حساسیت، قرمزی، خارش و تورم خفیف می‌شوند که شبیه بهاره است؛ البته محققین بر این باورند که این حساسیت مربوط به خود لنز نیست بلکه مربوط به مواد خارجی است که از هوای بیرون بر روی سطح لنز تجمع می‌یابند. برای درمان این عارضه باید لنز را مرتباً با مایع شستشو دهنده، تمیز کرد و از قطره بتامتازون یا دگزامتازون زیر نظر پزشک استفاده کرد.

حساسیت در عفونت‌های چشمی:

ویروس‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌توانند موجب عفونت چشم شوند. تحقیقات اخیر ثابت کرده است که در بسیاری از عفونت‌ها علاوه بر عفونت، حساسیت به مواد مترشحه از میکروب نیز به وجود می‌آید و بر مشکلات چشمی بیماری می‌افزاید. به همین علت پزشکان امروزه برای پیشگیری از پیدایش عوارض و کوتاه کردن مدت و کاهش شدت بیماری از اکثر عفونت‌های چشمی (به غیر از تبخال) استفاده از قطره بتامتازون را برای بیمار توصیه می‌کنند.

خشکی چشم:

خشکی چشم علل زیادی دارد که شاید نادرترین آن فرم حساسیتی است. خشکی حساسیتی در علم پزشکی بیماری شوگرون نامیده می‌شود. این بیماری به صورت خشکی چشم‌ها و دهان بروز می‌کند و معمولاً با علایم دیگر مثل ورم مفاصل نیز همراه است.نسخه قابل چاپ

ارسال به میل دوستان

امتیاز این مقاله:  3.3    از 899رای

           :powered by
designed by setiran (danial net)
برگشت