نویسنده: دکتر غلامرضا خیرآبادی ، گفتگو: ز- وفایی نیا سطح مقاله: مقدماتی دفعات بازدید: 23667 تاریخ ارسال: ۱۲/۰۳/۱۳۸۸ طبقه:  علمی
دادن امتیاز به این مقاله:

بیماری پانیک؛ره آورد استرس‌ها و اضطراب‌های پیاپی


برگشت ارسال مقاله صفحه اصلی

بیماری پانیک (هراس) یک حمله حاد و ناگهانی اضطراب است که بین چند دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. به گفته پزشکان شیوع این بیماری حدود 6-2 درصد برآورد می‌شود که با افزایش استرسهای روحی روانی در جوامع پیشرفت پانیک رو به افزایش می‌باشد.

دکتر غلامرضا خیرآبادی، روان پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این باره می‌گوید: فرد مبتلا در طی حمله از نظر ذهنی، احساس اضطراب و ترس شدید همراه با علائم بدنی چون تپش قلب معمولاً شدید، تعریق، لرزش دستها، احساس تنگی نفس و خفگی، درد یا فشار در ناحیه قفسه سینه، احساس تهوع یا چنگ زدن در معده، احساس سرگیجه و عدم تعادل و گاه غش، احساس لرز در تمام بدن، مورمور شدن اندامها و گاه گرگرفتگی و التهاب بدن، احساس ترس شدید همراه با مرگ قریب الوقوع، احساس از دست دادن کنترل بر حالات خود یا دیوانه شدن ناگهانی را تجربه می‌کند. البته همه افراد این حملات را به یک شکل تجربه نکرده و تعداد و شدت علایم در هر حمله و از فردی به فرد دیگر ممکن است بسیار متفاوت باشد.

وی در ادامه عنوان می‌کند: معمولاً افراد مبتلا به دلیل احساس‌ ترس و نوع نشانه‌ها، درخواست کمک اورژانسی نموده و در بسیاری موارد به اورژانس قلب مراجعه می‌نمایند اما پس از گرفتن شرح حال و بررسی، به آنها گفته می‌شود چیز مهمی نیست و این یک حمله عصبی بوده است البته شنیدن این جمله برای بیمار باور کردنی نیست و او اغلب از پزشکی به پزشک دیگر مراجعه نموده و درخواست بررسی بیشتر برای تشخیص علت حملات را دارد.

دکتر خیرآبادی تعداد حملات بیماری پانیک را از چند حمله در روز تا یک یا چند حمله در ماه اعلام و خاطر نشان می‌کند: در برخی افراد ترس از وقوع حملات باعث محدودیت در فعالیتهای آنها شده و از اینکه مبادا در شرایطی که دسترسی به پزشک و کمک اورژانس امکان پذیر نباشد دچار جمله شده و مورد تمسخر دیگران قرار گیرند از رفتن به مسافرت، مراجعه به مکانهای شلوغ و گاه حتی حاضر شدن در سر کار امتناع می‌ورزند.

بیماری پانیک در زنان 3-2 برابر بیشتر از مردان است اگر چه در سنین متفاوتی دیده می‌شود اما اکثراً افراد در سنین جوانی مبتلا می‌شوند.

به گفته دکتر غلامرضا خیرآبادی: علت بیماری نوعی عدم تعادل در کارکرد شیمیایی مغز است به نحوی که معمولاً اینگونه افراد سیستم عصبی سمپاتیک فعال‌تری داشته و در برخی از سلولهای مغزی آنها ترشح مواد شیمیایی بیشتر یا کمتر از حد معمول بوده و این عدم تعادل باعث بروز این حملات می شود، حال اینکه ریشه این عدم تعادل در کارکرد شیمیایی مغز در کجاست، چندان شناخته شده نیست. ولی بررسیهای علمی تاکنون زمینه‌های ژنتیکی و ارثی، تجربیات گذشته زندگی و استرسها و فشارهای تجربه شده در طول زندگی را در شکل گیری این اشکال کارکردی مغز موثر می‌دانند.

وی همچنین می‌گوید: یکی از مشکلات شایع در این اختلال یا بیماری، خود درمانی یا استفاده از داروهای آرام‌بخشی است که باعث نوعی وابستگی بیش از اندازه به این داروها می‌شود. بهترین رویکرد در فرد مبتلا به این حملات مراجعه به یک پزشک عمومی است که پس از انجام بررسیهای اولیه اقدامات ابتدایی درمانی شروع می‌شود همچنین اعتماد به این بررسیها و پیگیری درمانی نزد یک پزشک واحد بسیار مهم است و بیمار را از سر درگمی و صرف هزینه‌های بی مورد و گزاف حفظ می‌کند.

نکته قابل توجه نحوه برخورد فرد با بروز حمله می‌باشد. بهترین اقدام سعی در حفظ آرامش و دوری از وحشت است چرا که حملات پانیک اگر چه آزاردهنده و نگران کننده بوده ولی خطرناک نیست و باعث بروز مرگ، سکته و یا حالات غیر عادی و خطرناک نمی‌گردد. لذا فرد مبتلا می‌بایست تلاش کند این عدم خطرناک بودن حمله را در ذهن خود تداعی کرده و سعی در حفظ آرامش خود نماید تا به تدریج حمله خاتمه یابد، تلاش برای تنفس آرام و عمیق و شل کردن عضلات به رفع سریع حمله کمک می‌کند.

این روانپزشک سن 20 تا 30 سال را اوج زمان شروع بیماری عنوان کرده و می‌گوید: معمولاً حملات با اقدامات درمانی تحت کنترل درآمده و در سنین بعد کاهش می‌یابد البته در صورت عدم درمان می‌تواند شدت یافته و برای تمام عمر تداوم یابد. اگر چه مطالعات در زمینه پیشگیری به افزایش توان مقابله با استرسها از طریق مشاوره، روان درمانی و بالا بردن توانایی انطباق با محیط اشاره دارد اما پیشگیری از انتقال ژنتیکی بیماری به نسلهای بعدی عملاً امکان پذیر نیست.

دکتر غلامرضا خیرآبادی در پایان یادآور می‌شود: برای داشتن شرایط روانی سالم و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماریهای اعصاب و روان داشتن یک شیوه زندگی سالم حرف اول را می‌زند که این شیوه زندگی سالم آمیزه‌ای است از داشتن تعادل همیشگی در زندگی در فاصله ساعاتی که صرف کار، تفریح، مسافرت، استراحت و ورزش می‌شود. در ضمن توجه به تغذیه سالم به ویژه رژیم غذایی شامل: سبزیجات، میوه جات و لبنیات تازه فراوان و پرهیز از مصرف مواد الکلی و مصرف خودسرانه هر گونه دارو توصیه می‌شود.نسخه قابل چاپ

ارسال به میل دوستان

امتیاز این مقاله:  3.3    از 1318رای

           :powered by
designed by setiran (danial net)
برگشت